Wyszukaj

slider

Witaj serdecznie!
Jest nam niezmiernie miło, że tu z nami jesteś! :)


Tu dowiesz się więcej na temat rasy


Poznaj nasz psi punkt widzenia


Co nieco o sportowych zajawkach


Wycieczki u boku psa - za kulisami

czwartek, 30 września 2021

Neospora canis - Nieznana i niebezpieczna.

Neospora canis jest kokcydium, które nie są szkodliwe dla człowieka, ale są niebezpieczne dla kopytnych i niestety, dla psów. Ostatnio w Polsce pojawiło się wiele zarażeń w tym niestety w naszej sforze więc wierzę że mogę zrobić z tym coś dobrego i informować kogo się da o tej chorobie, leczeniu i objawach. W neosporze najważniejsza jest szybka diagnoza, dlatego właśnie tak istotne jest informowanie i nagłaśnianie tematu. Jedziemy!


OBJAWY

Neospora daje szeroki wachlarz różnych, niespecyficznych objawów u zarażonych psów. Należą do nich:

- Niedowłady (w szczególności kończyn tylnych), zaburzenia chodu, chwiejność.

- Kaszel, katar, typowe objawy "przeziębienia".

- Bóle stawów i mięśni, nawracające kontuzje, stawy zapalne układu ruchu, ograniczenie zakresu ruchu. 

- Wymioty, biegunka.

- Stany zapalne skóry, drapanie się, wylizywanie.

- Ataki padaczkowe. 

- Zapalenia pęcherza. 

- W dalszych stadiach neospora prowadzi do uszkodzenia organów wewnętrznych, co można zaobserwować w badaniu usg.

- Objawy neurologiczne, paraliże, niedowłady, przekrzywienie głowy.

- Małe lub martwe mioty u suk ciężarnych, poronienia. 

- NEOSPORA MOŻE BYĆ ASYMPTOMATYCZNA, CZYLI NIE DAWAĆ ŻADNYCH OBJAWÓW.

Dlatego w przypadku nawracających objawów, nie reagujących na leczenie, warto zrobić test na neosporę i jeśli jeden z waszych psów ją ma, należy zbadać resztę sfory.

Test robiony jest z próbki krwi i wysyłany do Niemiec, my test robiliśmy w przychodni Weterynaryjnej Gryf we Wrocławiu. Test kosztuje około 120-150 złotych.  


PROGNOZY

W przypadku braku objawów lub słabych objawów i szybkiej diagnozy, prognozy są pozytywne, dlatego tak istotne jest szybkie diagnozowanie. Neospora może niestety się nawracać, dlatego bardzo istotne jest obserwowanie i regularne testy zarażonego psa. W przypadku nawrotu powtarzane jest leczenie antybiotykiem.


DROGI ZARAŻENIA

Drogi zarażenia:

- Zakażone mięso. (Dziczyzna, jagnięcina, wołowe.) Neospora nie jest niebezpieczna dla ludzi więc mięso human grade nadal może ją zawierać.

Neospora ginie w temperaturze - 18 stopni Celsjusza, brak informacji o temperaturach dodatnich, co daje podejrzenie że suszone mięso również może być drogą zakażenia. (Jest to jednak niepotwierdzona informacja.)

- Kontakt z fekaliami lub wodą którą piło kopytne zwierzę zakażone.

Ze względu na cykl rozwoju neospory absolutnie nie jest możliwe zarażanie się przez psy nawzajem. By zarazić się od innego psa, pies musiałby spożyć jego tkankę mięśniową.

Psy zarażają się od kopytnych przez ich mięso lub fekalia i na tej samej linii zarażają się kopytne.

Prosto mówiąc, pies może zjeść kupę krowy, sarny czy owcy, albo napić się z kałuży zanieczyszczonej takim materiałem.


Zarażony pies nie zaraża innych psów w żaden sposób!

Najbardziej narażone są psy pasterskie, ale i też te które dużo podróżują.


LECZENIE

Leczenie polega na antybiotykoterapii przez 4-8 tygodni, po których powtarzamy test. Jeśli jest ujemny, możemy odstawić leki, jeśli niestety nadal dodatni, kontynuujemy podawanie leków. Neospora jak wspomniałam może się nawracać dlatego ważne jest obserwowanie psa który przebył zakażenie i ewentualne regularne testy z krwi. (Jest to jednak kwestia dyskusyjna i ostateczną decyzję podejmuje właściciel z weterynarzem prowadzącym.) 


Psy bezobjawowe mogą funkcjonować normalnie podczas leczenia, uprawiać sport, jeździć na wyjazdy etc. Reszta funkcjonuje zależnie od objawów, ale te jeśli nie były ciężkie wycofują się bardzo sprawnie przy podaniu leków. 


ROZRÓD I NEOSPORA U SZCZENIĄT

Warto zrobić badanie na neosporę przed kryciem suki, ponieważ często uśpiona postać neospory aktywuje się podczas ciąży, a jej konsekwencje dla szczeniąt są bardzo poważne.

U szczeniąt neospora ma przebieg ostry i jest wysoko niebezpieczna. Prowadzi do paraliży i śmierci szczeniąt. Szczenięta zarażają się już w macicy od matki, może wystąpić poronienie, osłabienie i śmierć szczeniąt, małe mioty lub zwyczajnie suka nie zachodzi w ciążę.


PROFILAKTYKA

Tak naprawdę, źródeł zakażenia całkowicie uniknąć się nie da, dlatego tak istotne jest żeby w przypadku objawów, przed kryciem suki lub w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia wykonać test na neosporę. Nie są jeszcze znane możliwości zapobiegania, ale im szybsza diagnoza, tym większa szansa na wyleczenie.


NO DOBRZE, CO MOŻESZ Z TYM ZROBIĆ?

Przede wszystkim, nie dajmy się zwariować i nie panikujmy, ale obserwujmy swojego psa i nie bójmy się poprosić o test na neosporę. Nie bagatelizujmy objawów i szerzmy informację, tak by więcej psów mogło otrzymać szybszą diagnozę i pomoc.


I już! Wiecie, jesteście mądrzejsi, a jeśli waszemu psu niestety przydarzyło się zakażenie, głowa do góry, leczymy i życzę wam, żeby cholerstwo zniknęło i nie wracało.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz